John Rognes

Bilde av John Rognes
English version of this page
Telefon +47-22855845
Rom 627
Brukernavn
Besøksadresse N. H. Abels hus Moltke Moes vei 35 0851 Oslo
Postadresse Postboks 1053 Blindern 0316 OSLO
Andre tilknytninger Matematisk institutt

Faglige interesser

Algebraisk topologi, algebraisk K-teori, geometrisk topologi, tallteori.

Abelprisen

Formann for Abelkomiteen 2014-2018.

Verdenskongressen i matematikk

Invitert foredragsholder i topologiseksjonen ved ICM 2014 i Seoul.

Redaksjon

Redaktør i Acta Mathematica 2010-2014.

Undervisning

MAT 9580: Algebraisk Topologi III (våren 2018).

Utdanning

Cand. Mag. fra UiO, 1985.

Ph. D. fra Princeton University, USA, 1990.

Ph. D. likestilt med norsk Doctor Philosophiae, 1992.

Kallet som førsteamanuensis ved UiO, 1994.

Professor ved UiO, fra 1998.

Priser

Professor Ingerid Dal og søster Ulrikke Greve Dals pris for humanistisk forskning, 1999.

Ledet Yngre Fremragende Forskere program (NFR) om "Brave New Rings", 2005-2009.

Vitenskapelige selskaper

Medlem i Det Kongelige Norske Videnskabers Selskab.

Medlem i Det Norske Videnskaps-Akademi.

Samarbeid

Deltager i NFR-prosjekt "Special Geometries", 2015-2018, "Research Network in ... Topology and Geometry", 2015-2018, "Motivic Hopf Equations", 2016-2020.

Emneord: Matematikk, Geometri/Topologi

Publikasjoner

Mest siterte artikler

J. Rognes and C. Weibel, "Two-primary algebraic K-theory of rings of integers in number fields", J. Amer. Math. Soc. 13 (2000), no. 1, 1–54.

Ch. Ausoni and J. Rognes, "Algebraic K-theory of topological K-theory", Acta Math. 188 (2002), no. 1, 1–39.

N. A. Baas, B. I. Dundas and J. Rognes, "Two-vector bundles and forms of elliptic cohomology", in Topology, geometry and quantum field theory, 18–45, London Math. Soc. Lecture Note Ser., 308, Cambridge Univ. Press, Cambridge, 2004.

Monografier

J. Rognes, "Galois extensions of structured ring spectra. Stably dualizable groups", Mem. Amer. Math. Soc. 192 (2008), no. 898, viii+137 pp.

F. Waldhausen, B. Jahren and J. Rognes, "Spaces of PL manifolds and categories of simple maps", Annals of Mathematics Studies, 186. Princeton University Press, Princeton, NJ, 2013. vi+184 pp.

  • Lück, Wolfgang; Reich, Holger; Rognes, John & Varisco, Marco (2017). Algebraic K-theory of group rings and the cyclotomic trace map. Advances in Mathematics.  ISSN 0001-8708.  304, s 930- 1020 . doi: 10.1016/j.aim.2016.09.004 Fulltekst i vitenarkiv.
  • Rognes, John; Lück, Wolfgang; Reich, Holger & Varisco, Marco (2017). Assembly maps for topological cyclic homology of group algebras. Journal für die Reine und Angewandte Mathematik.  ISSN 0075-4102. . doi: 10.1515/crelle-2017-0023
  • Rognes, John; Sagave, Steffen & Schlichtkrull, Christian (2017). Logarithmic topological Hochschild homology of topological K-theory spectra. Journal of the European Mathematical Society (Print).  ISSN 1435-9855. Fulltekst i vitenarkiv.
  • Fjellbo, Rune Vegard Skullerud & Rognes, John (2015). Kan subdivision and products of simplicial sets. Transactions of the American Mathematical Society.  ISSN 0002-9947.  367(12), s 8911- 8931 . doi: 10.1090/S0002-9947-2014-06500-8 Fulltekst i vitenarkiv.
  • Rognes, John; Sagave, Steffen & Schlichtkrull, Christian (2015). Localization sequences for logarithmic topological Hochschild homology. Mathematische Annalen.  ISSN 0025-5831.  363(3-4), s 1349- 1398 . doi: 10.1007/s00208-015-1202-3 Fulltekst i vitenarkiv.
  • Bökstedt, Marcel; Bruner, Robert Ray; Lunøe-Nielsen, Sverre A & Rognes, John (2014). On cyclic fixed points of spectra. Mathematische Zeitschrift.  ISSN 0025-5874.  276(1-2), s 81- 91 . doi: 10.1007/s00209-013-1187-0
  • Rognes, John (2014). Algebraic K-theory of strict ring spectra, In Sun Young Jang; Young Rock Kim; Dae-Woong Lee & Ikkwon Yie (ed.),  Proceedings of the International Congress of Mathematicians - Seoul 2014.  KyungMoonSa.  ISBN 978-89-6105-803-2.  Volume II.  s 1259 - 1283
  • Baas, Nils Andreas; Dundas, Bjørn Ian; Richter, Birgit & Rognes, John (2013). Ring completion of rig categories. Journal für die Reine und Angewandte Mathematik.  ISSN 0075-4102.  674, s 43- 80 . doi: 10.1515/crelle.2012.024
  • Ausoni, Christian & Rognes, John (2012). Algebraic K -theory of the first Morava K -theory. Journal of the European Mathematical Society (Print).  ISSN 1435-9855.  14(4), s 1041- 1079 . doi: 10.4171/JEMS/326
  • Rognes, John & Ausoni, Christian (2012). Rational algebraic K -theory of topological K -theory. Geometry and Topology.  ISSN 1465-3060.  16(4), s 2037- 2065 . doi: 10.2140/gt.2012.16.2037
  • Rognes, John & Lunøe-Nielsen, Sverre A (2012). The topological Singer construction. Documenta Mathematica.  ISSN 1431-0643.  17, s 861- 909
  • Baas, Nils Andreas; Dundas, Bjørn Ian; Richter, Birgit & Rognes, John (2011). Stable bundles over rig categories. Journal of Topology.  ISSN 1754-8416.  4(3), s 623- 640 . doi: 10.1112/jtopol/jtr016
  • Lunøe-Nielsen, Sverre A & Rognes, John (2011). The Segal conjecture for topological Hochschild homology of complex cobordism. Journal of Topology.  ISSN 1754-8416.  4(3), s 591- 622 . doi: 10.1112/jtopol/jtr015
  • Bergsaker, Håkon Schad & Rognes, John (2010). Homology operations in the topological cyclic homology of a point. Geometry and Topology.  ISSN 1465-3060.  14(2), s 755- 772 . doi: 10.2140/gt.2010.14.755
  • Rognes, John (2009). Topological logarithmic structures. Geometry and Topology Monographs.  ISSN 1464-8989.  s 401- 544 . doi: 10.2140/gtm.2009.16.401 Fulltekst i vitenarkiv.
  • Rognes, John (2008). Galois extensions of structured ring spectra. Memoirs of the American Mathematical Society.  ISSN 0065-9266.  192(898), s 1- 98
  • Rognes, John (2008). Stably dualizable groups. Memoirs of the American Mathematical Society.  ISSN 0065-9266.  192(898), s 99- 137
  • Rognes, John & Ausoni, Christian (2008). The chromatic red-shift in algebraic K-theory. L'Enseignement mathématique.  ISSN 0013-8584.  54, s 9- 11
  • Rognes, John; Dundas, Bjørn Ian & Ausoni, Christian (2008). Divisibility of the Dirac magnetic monopole as a two-vector bundle over the three-sphere. Documenta Mathematica.  ISSN 1431-0643.  13, s 795- 801
  • Angeltveit, Vigleik & Rognes, John (2005). Hopf algebra structure on topological Hochschild homology. Algebraic and Geometric Topology.  ISSN 1472-2747.  5, s 1223- 1290 . doi: 10.2140/agt.2005.5.1223
  • Bruner, Robert R. & Rognes, John (2005). Differentials in the homological homotopy fixed point spectral sequence. Algebraic and Geometric Topology.  ISSN 1472-2747.  5, s 653- 690 . doi: 10.2140/agt.2005.5.653
  • Rognes, John (2003). Vidunderlige nye ringer. Det Kongelige Norske Videnskabers Selskabs Skrifter.  ISSN 0368-6310.  (1), s 1- 16 Fulltekst i vitenarkiv.
  • Rognes, John (2003). The smooth Whitehead spectrum of a point at odd regular primes. Geometry and Topology.  ISSN 1465-3060.  7, s 155- 184 Fulltekst i vitenarkiv.
  • Ausoni, Christian & Rognes, John (2002). Algebraic K-theory of topological K-theory. Acta Mathematica.  ISSN 0001-5962.  188, s 1- 39
  • Kustermans, J.; Rognes, John & Tuset, Lars (2002). The Connes-Moscovici approach to cyclic cohomology for compact quantum groups. K-theory.  ISSN 0920-3036.  26, s 101- 137
  • Rognes, John (2002). A chain rule in the calculus of homotopy functors. Geometry and Topology.  ISSN 1465-3060.  6, s 853- 887
  • Rognes, John (2002). Two-primary algebraic K-theory of pointed spaces. Topology.  ISSN 0040-9383.  41, s 873- 926
  • Rognes, John & Klein, John (2002). A chain rule in the calculus of homotopy functors. Geometry and Topology.  ISSN 1465-3060.  6, s 853- 888 Fulltekst i vitenarkiv.
  • Rognes, John (2001). Algebraisk K-teori og topologi, sluttrapport, I:  Årsrapport 2000.  Norges Forskningsråd, Oslo.
  • Rognes, John (2001). Two-primary algebraic K-theory of pointed spaces. Topology.  ISSN 0040-9383.  (1)
  • Rognes, John (2000). K_4(Z) is the trivial group. Topology.  ISSN 0040-9383.  39, s 267- 281
  • Rognes, John & Weibel, C (2000). Two-primary algebraic K-theory of rings of integers in number fields. Journal of The American Mathematical Society.  ISSN 0894-0347.  13(1), s 1- 54 Fulltekst i vitenarkiv.
  • Rognes, John & Østvær, Paul Arne (2000). Two-primary algebraic K-theory of two-regular number fields. Mathematische Zeitschrift.  ISSN 0025-5874.  223, s 251- 263
  • Rognes, John (1999). Algebraic K-theory of the two-adic integers. Journal of Pure and Applied Algebra.  ISSN 0022-4049.  134(3), s 287- 326
  • Rognes, John (1999). The product on the topological Hochschild homology of the integers with mod 4 coefficients. Journal of Pure and Applied Algebra.  ISSN 0022-4049.  134, s 211- 218
  • Rognes, John (1999). Topological cyclic homology of the integers at two. Journal of Pure and Applied Algebra.  ISSN 0022-4049.  134(3), s 219- 286
  • Rognes, John (1999). Two-primary algebraic K-theory of spaces, and related spaces of symmetries of manifolds. Proceedings of Symposia in Pure Mathematics.  ISSN 0082-0717.  67, s 213- 229 Fulltekst i vitenarkiv.
  • Rognes, John & Weibel, C (1999). Etale descent for two-primary algebraic K-theory of totally imaginary number fields. K-theory.  ISSN 0920-3036.  16, s 101- 104

Se alle arbeider i Cristin

  • Rognes, John; Jahren, Bjørn & Waldhausen, Friedhelm (2013). Spaces of PL Manifolds and Categories of Simple Maps. Princeton University Press.  ISBN 978-0-691-15775-7.  192 s.
  • Rognes, John (2004). Topology, Geometry and Quantum Field Theory. Cambridge University Press.  590 s.

Se alle arbeider i Cristin

  • Rognes, John (2016). Spaces of Manifolds.
  • Rognes, John (2014). Algebraic K-theory of group rings and topological cyclic homology.
  • Rognes, John (2014). Algebraic K-theory of strict ring spectra.
  • Rognes, John (2014). Chromatic redshift.
  • Rognes, John (2013). Kan subdivision and products of simplicial sets.
  • Rognes, John (2007). Topological logarithmic structures.
  • Jahren, Bjørn; Rognes, John & Waldhausen, Friedhelm (2006). Spaces of PL manifolds and categories of simple maps.
  • Rognes, John (2006). Arithmetic of the sphere spectrum.
  • Rognes, John (2006). Arithmetic properties of some brave new rings.
  • Rognes, John (2006). Arithmetic properties of some brave new rings.
  • Rognes, John (2006). K-theory of the fraction field of K-theory.
  • Rognes, John (2006). Mahowald's infinite family.
  • Rognes, John (2006). The stable parametrized h-cobordism theorem.
  • Rognes, John (2005). Algebraic K-theory of the fraction field of topological K-theory.
  • Rognes, John (2005). Modern Foundations for Stable Homotopy Theory: Introduction by the Organisers.
  • Rognes, John (2005). Motivic truncation and arithmetic duality for some structured ring spectra.
  • Rognes, John (2005). Smooth symmetries of manifolds and arithmetic of the sphere spectrum.
  • Rognes, John (2005). Smooth symmetries of manifolds and arithmetic of the sphere spectrum.
  • Rognes, John & Schwede, Stefan (2005). Modern foundations for stable homotopy theory. Oberwolfach Reports.  ISSN 1660-8933.  2, s 2571- 2580
  • Rognes, John (2004). A homological approach to topological cyclic theory.
  • Rognes, John (2004). A homological approach to topological cyclic theory.
  • Rognes, John (2004). Om Atiyah-Singer Indeks-teoremet.
  • Rognes, John (2004). Two-vector bundles and forms of elliptic cohomology, In  Topology, Geometry and Quantum Field Theory.  Cambridge University Press.  Artikkel.  s 18 - 45
  • Rognes, John (2004). Waldhausen's stable parametrized h-cobordism theorem.
  • Rognes, John (2003). Galois theory of commutative S-algebras.
  • Rognes, John (2003). Jean-Pierre Serre: Algebraic topology.
  • Rognes, John (2003). Stably dualizable groups.
  • Rognes, John (2002). Algebraic K-theory of topological K-theory.
  • Rognes, John (2002). Galois descent for the K-theory of commutative S-algebras.
  • Rognes, John (2002). Galois extensions of ``brave new rings''.
  • Rognes, John (2002). Riemann-hypotesen.
  • Rognes, John (2002). Two-vector bundles and elliptic objects.
  • Rognes, John (2002). Two-vector bundles and elliptic objects.
  • Rognes, John (2002). Vidunderlige nye ringer.
  • Rognes, John (2002). Waldhausen's stable parametrized h-cobordism theorem.
  • Baas, Nils; Dundas, Bjørn Ian & Rognes, John (2001). Elliptic cohomology and algebraic K-theory of 2-vector spaces.
  • Rognes, John (2001). Elliptic cohomology and algebraic K-teory of 2-vector spaces.
  • Rognes, John (2001). Elliptic cohomology and algebraic K-theory of 2-vector spaces.
  • Rognes, John (2001). Elliptisk kohomologi.
  • Rognes, John (2001). Galois theory of commutative S-algebras.
  • Rognes, John (2001). The smooth Whitehead spectrum of a point at odd regular primes.
  • Rognes, John (2001). The smooth Whitehead spectrum of a point at odd regular primes.
  • Rognes, John (2001). The smooth Whitehead spectrum of a point at odd regular primes.
  • Rognes, John (2001). Topologiske modulære former.
  • Rognes, John (2001). Two-primary algebraic K-theory of pointed spaces.
  • Rognes, John (2000). Algebraic K-theory of finitely presented spectra.
  • Rognes, John (2000). Algebraic K-theory of topological K-theory.
  • Rognes, John (2000). Algebraic K-theory of topological K-theory.
  • Rognes, John (2000). Galois extensions of S-algebras.
  • Rognes, John (2000). Galois-utvidelser av S-algebraer.
  • Rognes, John (2000). Ren og skjær matematikk.
  • Rognes, John (2000, 01. mai). Smultringsspiraler. [Radio].  Oslo : Verksmester Knut Natvik, Kunsthøgskolen i Oslo. Vis sammendrag
  • Rognes, John (2000). Vidunderlige nye ringer. Apollon : Forskningsmagasin for Universitetet i Oslo.  ISSN 0803-6926.  (3-4), s 29- 31
  • Rognes, John (1999). Algebraic K-theory of topological K-theory.
  • Rognes, John (1999). On the image of Milnor's K_4 in Quillen's K_4.
  • Rognes, John (1999). Two-primary algebraic K-theory of pointed spaces.
  • Rognes, John (1999). Two-primary algebraic K-theory of pointed spaces.
  • Rognes, John (1999). Two-primary algebraic K-theory of pointed spaces.
  • Rognes, John (1999). Two-primary algebraic K-theory of pointed spaces.
  • Østvær, Paul Arne & Rognes, John (1999). Two-primary algebraic K-theory of two-regular number fields. Prepint Series - Pure Mathematics. 4.

Se alle arbeider i Cristin

Publisert 24. okt. 2010 15:33 - Sist endret 14. des. 2017 09:35