print logo

Ung gründer – stort ledertalent

– Å ta Gründerskolen lærte meg hvor viktig det er å spisse salgspitchen sin, slik at man når ut til dem man ønsker å nå, sier tidligere gründerskolestudent Ane Christophersen (26). I høst ble hun kåret av E24 til Sørvestlandets største ledertalent i 2011.

Torbjørn Mannsåker og Ane Christophersen, hhv. teknisk leder og daglig leder i Windflip. (Foto: Eivind Brandsnes.)

Torbjørn Mannsåker og Ane Christophersen, hhv. teknisk leder og daglig leder i Windflip. (Foto: Eivind Brandsnes.)

Det er kanskje ikke så rart at hun vekker oppsikt: 26 år gamle Ane Christophersen har tatt på seg å lede en høyteknologisk bedrift i den pengesterke og mannsdominerte offshore-bransjen, og gjør det veldig bra. I høst kåret E24 henne til det største ledertalentet i næringslivet på Sørvestlandet, og tidligere har Christophersen fått Ung Innovasjonspris 2009 og Djervhetsprisen 2010.

Bedriften Windflip selger en ny løsning for frakt og installering av offshore vindturbiner. Konseptet ble utviklet av Ane Christophersen, Torbjørn Mannsåker og tre medstudenter i 2008 mens de studerte på NTNU i Trondheim. Svært gode tilbakemeldinger fra aktører i offshore-bransjen gjorde at de valgte å satse på utprøving og kommersialisering av ideen, og siden har Windflip mottatt finansiering fra Statoil, Innovasjon Norge og Norges forskningsråd. Både Christiphersen og Mannsåker jobber nå heltid i bedriften.

Som del av NTNUs Entreprenørskole deltok Christophersen på Gründerskolen Boston i 2009. Hun forteller at det var inspirerende å oppleve miljøet i USA, som er uten den janteloven man kan oppleve i Norge.

– Jeg kom til Boston for å samle erfaringer til arbeidet i Windflip. Jeg lærte hvor viktig det er å spisse salgspitchen sin, slik at man når ut til dem man ønsker å nå, sier Christophersen.

– Det var meget kompetente professorer som underviste oss i Boston, de var råflinke! fortsetter hun, og forteller at problemstillingene hun fikk presentert gjennom undervisningen både gav henne innblikk i problemer som kan oppstå underveis i en oppstartsbedrift og øvelse i å finne løsninger.

– Det er viktig å være nysgjerrig. Legg bort tankene om at du ikke er god nok, og ta de mulighetene som byr seg! Det kan dukke opp mange muligheter i løpet av gründerskole-oppholdet, er Christophersens oppfordring til fremtidige gründerskolestudenter.

Les mer om Windflip

Av Merete Granlund
Publisert 1. nov. 2011 09:38 - Sist endret 1. nov. 2011 09:48