Nå er det allerede gått over to måneder siden jeg kom hjem fra det herlige eventyret på den andre siden av kloden. Å si at jeg lengter tilbake er en underdrivelse. Mine fem måneder i Australia er blant de beste i mitt liv, og en opplevelse jeg aldri ville vært foruten. Jeg sitter igjen med verdifulle erfaringer, nye vennskap og uforglemmelige øyeblikk jeg stadig mimrer tilbake til.
Etter litt krøll med opprinnelige utvekslingsplaner femte semester, valgte jeg å prøve igjen sjette - og siste - semester av bachelorgraden min i geologi, hvor jeg denne gangen fikk gratisplass ved University of Western Australia (UWA). Kanskje det mest heldige «uhellet» jeg har opplevd. Selv om utvekslingsavtalen med UWA er en UiO-institusjonsavtale, og ikke et direkte samarbeid med Institutt for geofag, har universitetet et godt utvalg spennende og relevante geovitenskapelige emner å velge i både dersom man ønsker å erstatte de frie eller obligatoriske i graden.
Da jeg kom til Perth i midten av februar, hadde jeg i løpet av ett døgn opplevd en temperaturforskjell på omtrent 50 grader og gått fra norsk vinter til australsk sommer. Snakk om forandring (... som fryder)! Jeg reiste ned vel en uke før studiestart, til «fadderuka». Her ble jeg tatt godt imot av colleget jeg valgte å bo på; Trinity Residential College, som er et av de fem collegene som ligger rett ved universitetet. Både colleget og universitetet hadde hver sin velkomstuke med ulikt opplegg. Allerede i løpet av første uken hadde jeg blant annet fått testet ut surfing, blitt kjent med masse nye mennesker fra hele verden og fått orientert meg på campus og i byen jeg skulle tilbringe de neste månedene.
Bosituasjon
På Trinity Residental College var omtrent halvparten av beboerne australiere, mens resten bestod av utvekslings- og internasjonale studenter. Colleget var delt inn i flere «wings» - bygninger hvor man hadde sitt eget soverom og delte bad med de andre i samme gang. Hver wing hadde «RA´s» som kan sammenlignes med våre faddere, det vil si noen studenter som hadde studert og bodd der lengre.
Helpensjon, altså 3 måltider om dagen hele uken, var inkludert i husleien. Disse måltidene var et rikt bufféutvalg hvor man forsynte seg selv og spiste sammen i spisesalen. Måltidene gikk i gitte tidspunkt, men dersom man ikke kunne nå disse en dag var det mulig å bestille pakket lunsj eller sen middag. Frukt og kaffe var tilgjengelig hele dagen. Selv om man med dette blir litt mer «låst» til å spise hjemme dersom man ikke skal bruke mer penger, var jeg veldig fornøyd med denne løsningen da det var sosialt, tidsbesparende og maten var sunn- og god!
Colleget hadde stort fokus på samhold og det ble arrangert mange sosiale events gjennom hele semesteret. Blant annet temamiddager, ball og konkurranser både innad og mot de andre collegene. Dette gjorde at man lett ble kjent med hverandre og fikk opplevd «the college spirit» som man kanskje vanligvis ikke ville fått.
Trinity hadde også et felles kjøkken dersom man ønsket å lage noe egen mat og andre fasiliteter som studierom, treningsrom, tv-rom, utendørs tennisbane, vaskeri, spillrom med badmintonbane, bordtennis- og biljardbord og store, trivelige uteområder. I tillegg var det ulike tilbud som akademisk veiledning, språkkurs blant annet i kinesisk og spansk, yoga og lignende.
Hvilke tilbud og hvordan collegene fungerer varierer nok litt fra semester til semester og mellom de fem ulike. Jeg kan derfor kun snakke for det jeg selv bodde på, men det vil uansett gi en litt annerledes studieopplevelse og være flere fordeler ved å bo på et college. Det er sosialt, man har så og si alt man behøver på ett sted og ikke minst er det kort vei til campus. Jeg opplevde dette som veldig praktisk da det sparte meg for mye tid som jeg heller kunne bruke på skole og på å oppleve byen!
Universitet og emner
Hos UWA tilsvarer vanligvis fire emner 30 studiepoeng hos UiO. Jeg ønsket å erstatte obligatoriske emner. Jeg manglet et matematikk- og et fysikkemne fra andreåret og valgte å ta disse her da både matematikk og fysikk er fag som er ganske universelle uavhengig av studiested. Jeg tok «MATH1011» og «MATH1012» hos UWA som jeg til sammen fikk forhåndsgodkjent som «MAT1110» hos UiO, og «PHYS1001» som «FYS-MEK1110». Jeg tok selvfølgelig også et geofaglig emne, «EART2232» som erstattet «GEO3010».
[EART2232] Field Geology er i likhet med GEO3010 et feltkurs-basert emne. Det besto av ukentlige laboratorieøvelser hvor man jobbet praktisk for å løse oppgaver. Vi lærte om kart og andre viktige ferdigheter som behøvdes til den syv dager lange feltturen på slutten av semesteret. Den avsluttende feltturen med tilhørende innlevering sto for omtrent halvparten av karakteren i emnet og resten kom fra en teoretisk-praktisk eksamen, en innlevering og to nettbaserte quizer.
Feltturen fant sted i den australske «outbacken», omtrent fire timer fra byen, hvor vi sov i telt og små hytter. Vi var rundt 50 studenter som ble delt inn i grupper på fire. Vi samarbeidet om å utføre feltarbeid, samle data og løse oppgaver, men innleveringen var individuell. Gruppene rullerte også på å hjelpe til med måltider og andre praktiske oppgaver, noe som gjorde det lett å bli kjent med hverandre.
Det var en intensiv uke hvor vi jobbet fra tidlig morgen til kveld, men til gjengjeld var det ikke noe etterarbeid da alt ble levert inn siste kveld av feltturen. Allikevel var det bare god stemning! Spesielt under «happy hours» som var mellom feltarbeid på dagtid og ettermiddagsarbeid, hvor vi fikk tid til å ta en dusj, slappe av eller å sitte rundt bålet.
Hva er vel bedre enn å, i tillegg til å utvikle ferdighetene sine innen feltarbeid, få komme så tett på den australske villmarken at man ser kenguruer hoppe gjennom det røde landskapet mens man noterer i feltbøkene sine? Å få oppleve- og lære om Australias fascinerende geologi på en slik måte gjorde denne uka til en ekstremt lærerik og morsom opplevelse!
Skolesystemet i Australia og Norge er noe annerledes, men likt nok til at man ikke opplever å få «sjokk». Jeg fikk inntrykk av at det på UWA er en del mer obligatorisk aktivitet og flere underveisvurderinger som teller på totalkarakteren enn hos UiO. I mine tre andre emner, i likhet med EART2232, hadde jeg halve karakteren i faget allerede før avsluttende eksamen. Noe som har både sine fordeler og ulemper. Det setter mindre press på å prestere godt én dag, men krever til gjengjeld at du er litt mer «på» hele tiden. Disse underveisvurderingene besto av midtveiseksamen, credits for oppmøte, innleveringer og obligatoriske laboratorieøvelser. Noen av aktivitetene var «valgfrie», men dersom en valgte å ikke delta i de gikk man glipp av å få prosentdeler av karakteren og resultatet på avsluttende eksamen måtte være desto bedre. Graden av obligatorisk aktivitet og hva som inngikk i et emnets vurderingsgrunnlag virket, utfra andre studenter jeg snakket med, å variere en del fra emne til emne.
Matte og fysikk er fag jeg ser på som generelt litt tunge, så jeg syns derfor skolen krevde sitt. UWA er imidlertid flinke til å følge opp studentene. De emnene jeg tok hadde regnegrupper hvor man, av en PhD-student, kunne få hjelp til å løse oppgaver. Man fikk også 5% av karakteren «gratis» bare for å møte opp i disse. Jeg fikk inntrykk av at universitetet ønsket at overgangen for internasjonale studenter skulle være så problemfri som mulig, og man ble tilbudt ressurser som skulle hjelpe en å tilpasse seg både akademisk og sosialt. Man fikk, blant annet, til og med gratis transport fra flyplassen til dit man skulle bo når man landet.
Ikke nok med at UWA er anerkjent for sitt høye akademiske nivå, har universitetet en helt nydelig campus som ligger rett på Swan River og gjør det til en fryd å oppholde seg på universitetsområdet. I løpet av semesteret var det også en rekke morsomme arrangementer og et stort utvalg studentforeninger man kunne bli med i. Jeg deltok blant annet i «Prosh» og var med på ukentlig «friendly tennis». Prosh var en innsamlingsaksjon studentorganisasjonene arrangerte årlig og gikk ut på at man kledde seg ut etter foreningen eller collegets tema, deretter startet morgenen klokka 05 med felles frokost og utendørs DJ før man solgte satiriske aviser rundt om i byen til inntekt for et veldedig formål. Dette var en veldig fin og stor greie de fleste som bodde i Perth visste om og vi ble møtt av mange hyggelige mennesker som ønsket å støtte arrangementet, noe de kunne gjøre ved å kjøpe avisen for en helt valgfri sum.
Byen, sosialt og opplevelser
Perth med sine rundt 2 millioner innbyggere oppleves som en liten storby. Du får både det multikulturelle, moderne bylivet samtidig som byen oppleves avslappet, vennlig og du er i nærhet til strand og natur. Byen har mange flotte parker og nydelige strender som ble hyppig brukt da det var sommer og sol de aller fleste dager. Når man ønsket seg en bytur var det også plenty utvalg både av ulike aktiviteter, butikker, restauranter og klubber. I tillegg var det gjerne ukentlige markeder rundt om, som Fremantle Markets og Scarborough Sunset Markets hvor det var musikk og boder med både ting og deilig mat.
Kollektivsystemet i Perth funket ganske bra, og fra campus var det ekstremt lettvint å komme seg til- og fra byen. Skulle man til stranda funket kollektiv også godt, men det kunne være en fordel å ha sykkel ettersom det ofte var litt mer effektivt. Kollektivtransporten var relativt billig og det var i tillegg gode løsninger med egne busslinjer som alltid var gratis og på søndager var alt av kollektivtransport gratis, noe som gjorde at man kunne reise rundt billig.
Perth er hovedstaden og den eneste større byen i Vest-Australia. Jeg vil si man hovedsakelig reiser til denne delen av Australia for naturen heller enn bylivet. Vest-Australia er noe helt spesielt og det er vanskelig å forklare hvor vakkert det er. Du finner spektakulært landskap og unike naturopplevelser uansett hvor du reiser. Selv om avstandene i denne delstaten er relativt store, kan du på én og samme kjøretur ha opplevd både strender, nydelige korallrev, nasjonalparker og ørken. Et spennende og variert landskap som er perfekt for de som er interessert i geologi!
Jeg bodde på et svært sosialt college, så de fleste av mine vennskap og sosiale aktiviteter kom herfra. Hadde jeg ikke gjort det, ville det nok likevel være fult mulig å bygge et sosialt nettverk, da jeg opplevde både australiere og andre utvekslingsstudenter som svært vennlige og åpne. Det var også flere andre nordmenn i Perth, og jeg ble kjent med noen som var på utveksling fra andre norske universiteter, noen som tok hele graden sin her, og noen som arbeidet. På 17. mai var vi derfor rundt 40 stykker til frokost!
Selv om jeg, som nevnt, tok fag jeg syns var litt tunge og skolen hadde en del obligatoriske aktiviteter, følte jeg likevel at jeg hadde tid til å gjøre MYE gøy utenom skolen. I løpet av semesteret hadde vi en leseuke, hvor det var en uke fri fra skoleopplegg, og når man er på utveksling betyr det gjerne en mulighet til å få reise rundt og oppleve. De fleste utvekslingsstudentene benyttet derfor denne sjansen. Jeg dro på en 10-dagers biltur langs sørkysten av Vest-Australia med tre andre jenter fra Canada. Flere andre fra college dro til Bali, som kun er en kort flytur fra Perth. På bilturen fikk jeg se noen av de vakreste strendene jeg noensinne har sett og vi opplevde herlige naturopplevelser, hvor blant annet delfiner hoppet opp av bølgene rett foran oss! I tillegg ble vi veldig godt kjent gjennom mange dager på tur sammen.
I løpet av oppholdet fikk jeg også tid til noen dager i Darwin, en by i Nordterritoriet, som er en annen «del» av Australia. Der fikk vi se krokodiller (!!), besøke vakre nasjonalparker og oppleve australsk kultur, blant annet gjennom en guidet tur hvor vi lærte om aboriginsk kultur og historie. På denne turen reiste jeg sammen med ei svenske og en danske.
Da semesteret var ferdig, hadde vi en måned igjen før visumet gikk ut. Jeg brukte denne til å dra på en 20-dagers biltur sammen med dansken, ei fra Spania og ei fra Nederland. Vi leide oss en camper-van som både skulle være både transportmiddelet og sovestedet vårt på turen. Vi kjørte fra Perth, som begynte å bli kaldere og gå mot vinter, til Broome helt nord i Vest-Australia, hvor det fortsatt var 30 grader. På turen kjørte vi langs kysten på vei opp og gjennom innlandet på vei tilbake, og tilbakela, med flere stopp underveis, totalt 6000 km. Vi opplevde blant annet å «skate» på sanddynene i Lancelin, gå turer i de vakre nasjonalparkene Kalbarri og Karijini, slappe av på nydelige strender, snorkle- og svømme med hvalhai i Ningalo Reef – og ikke minst, bli enda bedre venner.
Tips til fremtidige utvekslingsstudenter
Mitt største tips er å begynne å planlegge så tidlig som mulig og få på plass alt det nødvendige så snart du kan – emner, visum, forsikring, Lånekassen, bosted og flybilletter. Når alt er ordnet, er det bare å glede seg!
1. Emner
Utforsk emner og søk om forhåndsgodkjenning tidlig. Det kan ta litt tid å sammenligne emner mellom UiO og UWA, spesielt hvis ingen fra instituttet ditt har reist dit før.
EART2232 var desidert favorittemnet mitt, og om jeg skulle angre på noe, ville det være at jeg ikke byttet ut matteemnene med geofag. Jeg fant i ettertid ut at UWA tilbyr flere spennende geoemner, lignende de vi har på UiO, som med stor sannsynlighet kunne blitt godkjent som obligatoriske emner. For eksempel ligner UWAs emner [EART3342] Geochemistry and Petrology og [EART2231] Earth Materials på [GEO2150] Petrologi og Geokjemi og [GEO2110] Mineralogi hos UiO. Jeg tror ingen på Institutt for geofag hadde reist på denne utvekslingsavtalen før meg, så det var noe vanskelig å sammenligne emner, og jeg turte ikke gamble. Mitt beste tips er å tørre å satse på emner du syns virker interessante og undersøke om du kan få disse forhåndsgodkjent. Når du først er på utveksling, kan det kanskje være spennende å ta emner om er litt «unike» for stedet du befinner deg. Som ved EART2232 hvor jeg lærte generelle feltferdigheter som gjelder uansett, men fikk være på felttur i et annerledes landskap. Ikke vær redd for å kontakte universitetet direkte dersom du behøver mer utfyllende informasjon enn det som ligger ute på nettsiden deres. Dersom du skal ta frie emner, er det iallfall ikke noe problem.
Selv om jeg nå tar et semester ekstra for å fullføre bacheloren, ser jeg likevel på utvekslingen som absolutt verd det, da det virkelig var et friskt pust og ga nytt driv for veien videre!
2. Lånekassen og økonomi
Søk lånekassen så snart du har fått tilbud om utvekslingsplass. Hvis du har fått en gratisplass, vil du motta samme beløp fra Lånekassen som du normalt får for et semester i Norge, i tillegg til et mindre beløp som reisestøtte. Må du betale skolepenger, vil du få mer lån og stipend for å dekke dette. Du kan regne ut hvor mye du får på Lånekassen sin nettside for utveksling. Mesteparten av støtten utbetales på forhånd. Min erfaring er at levekostnadene i Australia er omtrent de samme som i Norge, men flybilletter og andre reiseutgifter kommer i tillegg og gjør at utvekslingsoppholdet trolig kommer på litt mer enn hva lånekassen dekker. Det kan derfor være lurt å spare opp litt på forhånd. Hvor mye du bruker på utveksling er personlig og avhenger selvfølgelig av hvordan du bor, hvilke flybilletter du velger og hvor mye du ønsker å reise rundt mens du er der. Jeg brukte omtrent 60000 kr mer enn hva stipendet dekket på mitt opphold i Australia, da inkludert alt av reiser, aktiviteter, mat og handling. Med studentvisum har du også lov til å jobbe et visst antall timer i uka, men jeg ville ikke basert meg på dette.
3.Visum og forsikring
En utveksling til Australia innebærer at du søker om og får innvilget visum, noe som kan ta alt fra én time til en måned. Det er derfor lurt å starte prosessen så tidlig som mulig. Søknaden krever en bekreftelse fra UWA på at du har fått studieplass, en såkalt CoE, som du vil få så snart du har takket ja til deres tilbud om utvekslingsplass. Du må også dokumentere at du vil ha en gyldig «student-abroad» forsikring under oppholdet ditt. Flere selskaper tilbyr dette. Jeg hadde min fra Gjensidige til 700-800 kr/mnd.
4. Bosted
De fem collegene har en felles søknadsportal hvor du rangerer dem etter ønske. Det er begrensede plasser, så søk så fort som mulig. Ønsker du å bo utenom college, finnes det studentboliger i sentrum og mulighet for privat leie. Universitetet har flere samarbeidspartnere og kan hjelpe med dette. På Trinity betalte jeg rundt 14 000 kr/mnd inkl. alt av mat. Det var også en rekke aktiviteter inkludert i denne prisen. Pris for andre bosituasjoner i Perth er jeg usikker på, men utfra hva jeg har hørt tror jeg det er relativt sammenlignbart med Oslo.
5. Flybiletter og reisen
Begynn å se på flybilletter så tidlig som mulig, slik at du kan få dem billigst mulig. Flere flyselskaper tilbyr studentrabatt, som for eksempel 10% avslag og ekstra bagasje. Det visste jeg ikke på vei til, men til min store lettelse fant jeg det ut på vei hjem og det var derfor ikke noe problem å få med meg det jeg hadde handlet der. En annen ting det er lurt å være obs på er at ved mange av flyselskapene koster det en del ekstra per kg bagasje, så dersom du planlegger å shoppe noe er det lurt å ikke reise ned med stappfull koffert. Jeg bestilte flybilletter til Perth kun to uker før avreise, og endte derfor opp med å fly med Qatar Airways for 14000 kr med 25 kg innsjekket bagasje + 7 kg håndbagasje. Dette var uten StudentClub. Hjem igjen bestilte jeg i bedre tid og fløy jeg med Emirates for 10000 kr med 40 kg innsjekket bagasje + 7 kg håndbagasje inkludert. Her med StudentClub. Begge reisene hadde ett stop og en total reisetid på omtrent et døgn, men var overraskende behagelig. Jeg tror du må regne med at en normal reise inkludert bagasje mellom Oslo og Perth én vei varierer med ulike selskap på priser fra 7000 til 13000.
Hvis du har mulighet, ville jeg reist ned litt før velkomstuka for å få tid til å lande og omstille deg før det braker løs. Dette gir deg bedre tid til å fikse det du behøver for skolen starter.
6. Praktiske ting som telefonnummer, førerkort og bankkonto
Du trenger australsk telefonnummer for oppholdet. Det australske SIM-kortet og abonnementet ordner du når du er kommet ned, og kan enkelt fikses på flyplassen eller flere steder i byen. Jeg satt mitt norske telefonnummer på pause for å slippe unødvendige kostnader og betalte kun en minstesum for å ikke miste nummeret. Det er ulike telefonselskap å velge i. Jeg hadde Optus, som fungerte fint, men det virket til at Telstra hadde noe bedre dekning utenfor byene. Abonnementet mitt kostet 250 kr/mnd og inkluderte telefonsamtaler til Norge og ubegrenset data.
Dersom du ønsker å leie bil eller kjøre og har norsk førerkort, må du skaffe en engelsk oversettelse. Dette kan du søke om gratis gjennom visumet. Du kan også vurdere å skaffe et internasjonalt førerkort, som kan ordnes i Norge på forhånd.
Det kan være en lurt å vurdere om det lønner seg å opprette en australsk bankkonto, da gebyrer og valutakurser kan påvirke kostnader som husleie hvis du bruker en norsk konto. Skal du arbeide og motta lønn, er det nødvendig med en australsk konto. Du kan også bruke internasjonale banker som Revolut. Selv brukte jeg bare vanlig norsk bank til hverdags, og Revolut for å gjøre opp med andre internasjonale studenter.
7. Ikke la edderkopper skremme deg
Hvis du er bekymret for edderkopper og insekter, kan jeg berolige deg med at det er mye mindre skummelt enn ryktene tilsier. Jeg så aldri edderkopper verken på campus eller i byen, så det er ikke noe du trenger å bekymre deg for.
8. Sosialt
Når du er kommet ned: Bli med på sosiale aktiviteter – det er den beste måten å få venner på! Enten du reiser med noen eller alene, trenger du ikke å bekymre deg for det sosiale. Universitetet arrangerer mye, det finnes mange foreninger å bli med i, og andre utvekslingsstudenter som er i samme situasjon. Du kan velge mellom sosiale bomuligheter som college, studenthus eller kollektiv. Det opprettes også en Facebook-gruppe for nye utvekslingsstudenter hvor man kan kontakte hverandre, i tillegg til grupper som «nordmenn i Perth». At språket er engelsk, gjør det også lettere å bli med på ting og følge med!
Planlegg gjerne litt hva du ønsker å oppleve mens du er der, men unngå å legge for mange faste planer.
Siste tips: Reis!
Dersom du vurderer å ta et semester i Australia: GJØR DET! Det er en unik sjanse til å tilbringe måneder på andre siden av kloden, i et land med spennende kultur, spektakulær natur, og en fantastisk mulighet for å få venner fra hele verden. Vest-Australia er spesielt fascinerende, med noen av verdens eldste bergarter, unike geologiske ressurser og imponerende landformer.
Jeg har opplevd- og lært mye på mitt utvekslingsopphold, og har fått mange gode venner som jeg er sikker på jeg vil holde kontakten med i årene som kommer.
Cheers, mate!
/Karoline Øie Olsen, Institutt for geofag.
Feltarbeid i den australske «outbacken»
Som utvekslingsstudent innen geofag og geologi kunne Karoline også være med på feltarbeid under studiene. Sjekk ut denne engasjerende og fine filmen på YouTube!