English version of this page

Solformørkelsen 12.08.2026

Onsdag 12. august 2026 inntreffer en total solformørkelse. I Norge er formørkelsen partiell.

Formørkelsen begynner kl. 17.34, er maksimal kl. 19.46 og slutter kl. 21.58. Den er total i en smal stripe som strekker seg fra østlige deler av Tajmyrhalvøya og Laptevhavet i Sibir, over Polhavet, østlige deler av Grønland, de vestligste delene av Island, Atlanterhavet, Nord-Spania og ender i Middelhavet ved Mallorca.

Av Torben Leifsen
Publisert 15. juni 2026

Nynorsk

Advarsel: Se aldri på Solen under en solformørkelse uten godkjent beskyttelsesutstyr! Dette kan skade øynene alvorlig.

StedStarterMaksimalSlutterDekket areal
Kristiansand19.0620.0120.5384,4%
Stavanger19.0420.0020.5285,1%
Skien19.0419.5820.5183,5%
Oslo19.0319.5720.4983,1%
Bergen19.0219.5720.5085,1%
Geilo19.0219.5620.4983,9%
Dombås18.5919.5420.4683,5%
Ålesund18.5819.5320.4784,7%
Kristiansund18.5719.5220.4584,1%
Trondheim18.5619.5120.4483,2%
Namsos18.5419.4920.4283,0%
Mosjøen18.5219.4720.3982,8%
Bodø18.4919.4420.3782,9%
Harstad18.4619.4120.3483,1%
Karasjok18.4519.3820.3081,8%
Tromsø18.4519.3920.3283,0%
Hammerfest18.4319.3720.2982,8%
Vardø18.4219.3520.2781,7%
Jan Mayen18.3919.3820.3593,0%
Bjørnøya18.3619.3120.2586,5%
Hopen18.3219.2720.2187,5%
Longyearbyen18.2919.2520.2090,7%
Solformørkelsen 12. august 2026 sett fra Norge
Illustrasjon: Institutt for teoretisk astrofysikk

Les mer

Slik ser du solformørkelsen uten å skade øynene - forskning.no

Lag ditt eget solteleskop - Solobservatoriet (husk å se ned i esken, ikke opp på Solen)

Hvordan lage en pinhole projector (engelsk) - timeanddate.com 

Publisert 15. juni 2026 11:07 - Sist endret 15. juni 2026 11:26