1. runde:
En valg fri dag i løpet av ukene 45-46 (4. november – 17. november 2019).
- Tid: 90 minutter.
- ”Pensum” til 1. runde er Fysikk 1 pluss bevegelsesmengde- og energibevaring fra Fysikk 2. Besvarelsene rettes av skolens fysikklærere og resultater sendes til astronomiolympiadekomiteen.
De ca. 60 beste i 1. runde får tilbud om å delta i 2. runde.
Astronomi og astrofysikk-OL-oppgavene blir bare sendt ut elektronisk til skolene som ønsker å delta. Gjerne melder deg på med en e-post til astronomiolympiaden@astro.uio.no med navn på kontaktperson.
NB! Skolene må registrere seg for deltagelse innen
FREDAG 1. november!
For spørsmål, ta kontakt med Shahin Jafarzadeh shahin.jafarzadeh@astro.uio.no
Oppgavene sendes ut ca. én uke i forveien.
Det er første året astronomiolympiaden blir arrangert i Norge, så finnes det ikke gamle oppgavesett. Vi anbefaler derfor å se på sidene til astronpomiolympiaden i USA og Storbritannia for å ha noe å ta utgangspunkt i. Vær likevel klar over at vi vil basere spørsmålene på astronomi-delen av fysikk 1 og 2 samt noen generelle astronomispørsmål. Ekstra interesserte elever kan lese Frode Kristian Hansens forelesningsnotater fra AST2000 - Innføring i astrofysikk for å forberede seg. Spørsmål med løsning og pensum til den internasjonale finalen finnes under disse tre linkene, men spørsmålene her er på et høyere nivå enn runde 1 og 2 i Norge.
Resultatene fra 1. runde 2019-2020 er nå klare.
Vi gratulerer Tord Natlandsmyr fra St. Olav videregående skole som ble best med 25 av 25 mulige poeng!
Her er resultatene for de 77 deltakerne som fikk 16 poeng eller mer og som dermed kommer til 2. runde.
Her er oppgaver og løsninger fra runde 1, 2019-2020.
2. runde:
Onsdag 12. februar 2020.
- Tid: 90 minutter.
- ”Pensum” til 2. runde er Fysikk 1 pluss bevegelsesmengde- og energibevaring og gravitasjon fra Fysikk 2. Besvarelsene rettes av astronomiolympiadekomiteen.
Resultatene fra 2. runde 2019-2020 er nå klare.
Vi gratulerer Erik Kolderup Eidsvig fra Oslo katedralskole som ble best med 25 av 28 mulige poeng!
Her er resultatene for de 20 deltakerne som fikk 19 poeng eller mer og som dermed kommer til norsk finale (en ukes kurs ved Institutt for teoretisk astrofysikk, Universitetet i Oslo; 23. – 27. mars 2020)..
Her er oppgaver og løsninger fra runde 2, 2019-2020.
Kurs og norsk finale:
Uke 13 (23. – 27. mars 2020)
De 16 beste fra 2. runde får tilbud om en ukes kurs ved Institutt for teoretisk astrofysikk, Universitetet i Oslo. Oppholdet avsluttes med en siste uttakningsprøve, norsk finale, der de 5 deltakerne til den internasjonale finalen blir tatt ut.
NB! Astronomi-OL-kurset er avlyst!
Basert på helsemyndighetenes og Universitetet i Oslo (UiO) sine retningslinjer for smittevern har nå alle realfagsolympiadene som skulle arrangere kurs og finale ved UiO denne våren (dvs. Kjemiolympiaden, Astronomiolympiaden, Biologiolympiaden og Fysikkolympiaden) bestemt at kursuka ved UiO dessverre må avlyses.
Helsedirektoratet har vedtatt at alle utdanningsinstitusjoner stenges, og dette betyr naturligvis at finaleuken i Astronomiolympiaden (som skulle gått i mars 2020) kanselleres. Under omstendighetene har vi besluttet å bruke resultatene fra runde 2 for å avgjøre hvem som får tilbud om å reise til den internasjonale finalen i Colombia, hvis denne faktisk blir arrangert som planlagt i september 2020. Vi vil selvfølgelig forholde oss til norske myndigheters råd om reise. Vi ønsker igjen å gratulere alle finalistene med flotte prestasjoner en fantastisk innsats i årets olympiade og ønske alle lykke til med videre utdanning!