John Rognes

Bilde av John Rognes
English version of this page
Telefon +47-22855845
Rom 1115
Brukernavn
Besøksadresse N. H. Abels hus Moltke Moes vei 35 0851 Oslo
Postadresse Postboks 1053 Blindern 0316 OSLO

Faglige interesser

Algebraisk topologi, algebraisk K-teori, geometrisk topologi, tallteori.

Abelprisen

Formann for Abelkomiteen 2014-2018.

Verdenskongressen i matematikk

Invitert foredragsholder i topologiseksjonen ved ICM 2014 i Seoul.

Redaksjon

Redaktør i Acta Mathematica 2010-2014.

Undervisning

MAT 9580: Algebraisk Topologi III (våren 2018).

Utdanning

Cand. Mag. fra UiO, 1985.

Ph. D. fra Princeton University, USA, 1990.

Ph. D. likestilt med norsk Doctor Philosophiae, 1992.

Kallet som førsteamanuensis ved UiO, 1994.

Professor ved UiO, fra 1998.

Priser

Professor Ingerid Dal og søster Ulrikke Greve Dals pris for humanistisk forskning, 1999.

Ledet Yngre Fremragende Forskere program (NFR) om "Brave New Rings", 2005-2009.

Vitenskapelige selskaper

Medlem i Det Kongelige Norske Videnskabers Selskab.

Medlem i Det Norske Videnskaps-Akademi.

Samarbeid

Deltager i NFR-prosjekt "Special Geometries", 2015-2018, "Research Network in ... Topology and Geometry", 2015-2018, "Motivic Hopf Equations", 2016-2020.

Emneord: Matematikk, Geometri/Topologi

Publikasjoner

Mest siterte artikler

J. Rognes and C. Weibel, "Two-primary algebraic K-theory of rings of integers in number fields", J. Amer. Math. Soc. 13 (2000), no. 1, 1–54.

Ch. Ausoni and J. Rognes, "Algebraic K-theory of topological K-theory", Acta Math. 188 (2002), no. 1, 1–39.

N. A. Baas, B. I. Dundas and J. Rognes, "Two-vector bundles and forms of elliptic cohomology", in Topology, geometry and quantum field theory, 18–45, London Math. Soc. Lecture Note Ser., 308, Cambridge Univ. Press, Cambridge, 2004.

Monografier

J. Rognes, "Galois extensions of structured ring spectra. Stably dualizable groups", Mem. Amer. Math. Soc. 192 (2008), no. 898, viii+137 pp.

F. Waldhausen, B. Jahren and J. Rognes, "Spaces of PL manifolds and categories of simple maps", Annals of Mathematics Studies, 186. Princeton University Press, Princeton, NJ, 2013. vi+184 pp.

Se alle arbeider i Cristin

  • Rognes, John; Jahren, Bjørn & Waldhausen, Friedhelm (2013). Spaces of PL Manifolds and Categories of Simple Maps. Princeton University Press.  ISBN 978-0-691-15775-7.  192 s.
  • Rognes, John (2004). Topology, Geometry and Quantum Field Theory. Cambridge University Press.  590 s.

Se alle arbeider i Cristin

  • Rognes, John (2019). Duality for topological modular forms.
  • Rognes, John (2016). Spaces of Manifolds.
  • Rognes, John (2014). Algebraic K-theory of group rings and topological cyclic homology.
  • Rognes, John (2014). Algebraic K-theory of strict ring spectra.
  • Rognes, John (2014). Chromatic redshift.
  • Rognes, John (2013). Kan subdivision and products of simplicial sets.
  • Rognes, John (2007). Topological logarithmic structures.
  • Jahren, Bjørn; Rognes, John & Waldhausen, Friedhelm (2006). Spaces of PL manifolds and categories of simple maps.
  • Rognes, John (2006). Arithmetic of the sphere spectrum.
  • Rognes, John (2006). Arithmetic properties of some brave new rings.
  • Rognes, John (2006). Arithmetic properties of some brave new rings.
  • Rognes, John (2006). K-theory of the fraction field of K-theory.
  • Rognes, John (2006). Mahowald's infinite family.
  • Rognes, John (2006). The stable parametrized h-cobordism theorem.
  • Rognes, John (2005). Algebraic K-theory of the fraction field of topological K-theory.
  • Rognes, John (2005). Modern Foundations for Stable Homotopy Theory: Introduction by the Organisers.
  • Rognes, John (2005). Motivic truncation and arithmetic duality for some structured ring spectra.
  • Rognes, John (2005). Smooth symmetries of manifolds and arithmetic of the sphere spectrum.
  • Rognes, John (2005). Smooth symmetries of manifolds and arithmetic of the sphere spectrum.
  • Rognes, John & Schwede, Stefan (2005). Modern foundations for stable homotopy theory. Oberwolfach Reports.  ISSN 1660-8933.  2, s 2571- 2580
  • Rognes, John (2004). A homological approach to topological cyclic theory.
  • Rognes, John (2004). A homological approach to topological cyclic theory.
  • Rognes, John (2004). Om Atiyah-Singer Indeks-teoremet.
  • Rognes, John (2004). Two-vector bundles and forms of elliptic cohomology, In  Topology, Geometry and Quantum Field Theory.  Cambridge University Press.  Artikkel.  s 18 - 45
  • Rognes, John (2004). Waldhausen's stable parametrized h-cobordism theorem.
  • Rognes, John (2003). Galois theory of commutative S-algebras.
  • Rognes, John (2003). Jean-Pierre Serre: Algebraic topology.
  • Rognes, John (2003). Stably dualizable groups.
  • Rognes, John (2002). Algebraic K-theory of topological K-theory.
  • Rognes, John (2002). Galois descent for the K-theory of commutative S-algebras.
  • Rognes, John (2002). Galois extensions of ``brave new rings''.
  • Rognes, John (2002). Riemann-hypotesen.
  • Rognes, John (2002). Two-vector bundles and elliptic objects.
  • Rognes, John (2002). Two-vector bundles and elliptic objects.
  • Rognes, John (2002). Vidunderlige nye ringer.
  • Rognes, John (2002). Waldhausen's stable parametrized h-cobordism theorem.
  • Baas, Nils; Dundas, Bjørn Ian & Rognes, John (2001). Elliptic cohomology and algebraic K-theory of 2-vector spaces.
  • Rognes, John (2001). Elliptic cohomology and algebraic K-teory of 2-vector spaces.
  • Rognes, John (2001). Elliptic cohomology and algebraic K-theory of 2-vector spaces.
  • Rognes, John (2001). Elliptisk kohomologi.
  • Rognes, John (2001). Galois theory of commutative S-algebras.
  • Rognes, John (2001). The smooth Whitehead spectrum of a point at odd regular primes.
  • Rognes, John (2001). The smooth Whitehead spectrum of a point at odd regular primes.
  • Rognes, John (2001). The smooth Whitehead spectrum of a point at odd regular primes.
  • Rognes, John (2001). Topologiske modulære former.
  • Rognes, John (2001). Two-primary algebraic K-theory of pointed spaces.
  • Rognes, John (2000). Algebraic K-theory of finitely presented spectra.
  • Rognes, John (2000). Algebraic K-theory of topological K-theory.
  • Rognes, John (2000). Algebraic K-theory of topological K-theory.
  • Rognes, John (2000). Galois extensions of S-algebras.
  • Rognes, John (2000). Galois-utvidelser av S-algebraer.
  • Rognes, John (2000). Ren og skjær matematikk.
  • Rognes, John (2000, 01. mai). Smultringsspiraler. [Radio].  Oslo : Verksmester Knut Natvik, Kunsthøgskolen i Oslo. Vis sammendrag
  • Rognes, John (2000). Vidunderlige nye ringer. Apollon : Forskningsmagasin for Universitetet i Oslo.  ISSN 0803-6926.  (3-4), s 29- 31
  • Rognes, John (1999). Algebraic K-theory of topological K-theory.
  • Rognes, John (1999). On the image of Milnor's K_4 in Quillen's K_4.
  • Rognes, John (1999). Two-primary algebraic K-theory of pointed spaces.
  • Rognes, John (1999). Two-primary algebraic K-theory of pointed spaces.
  • Rognes, John (1999). Two-primary algebraic K-theory of pointed spaces.
  • Rognes, John (1999). Two-primary algebraic K-theory of pointed spaces.

Se alle arbeider i Cristin

Publisert 24. okt. 2010 15:33 - Sist endret 6. nov. 2018 12:00