Matnats beste influensere!

Formidling er den rimeligste og beste investeringen Matnat kan gjøre. Det gjør at flere i samfunnet får se viktigheten av realfag, og vårt fakultet spesielt. Det fører til at politikere kan bli mer positivt innstilte til å finansiere forskningen vår, det gjør at elever i videregående velger vårt UiO som sitt studiested, og det skaper generelt en bedre samfunnsdebatt. Likevel er det få systematiske insentiv ved UiO for å drive med formidling. Dette ville vi på KURT gjøre noe med, og arrangerte i juni tidenes første Matnatfluensersamling! Her kan du lese hvordan det gikk.

Oppstilt bilde av matnatfluenserte 2026
Av Vidar Skogvoll
Publisert 24. juni 2026

Arrangementet foregikk over to dager på Sundvolden hotell med influensere fra nesten alle instituttene ved Matnat. Deltakerne var

  • Zara Fatima - IG: @thefuturechemist (kjemisk institutt)
  • Ylva Marie Bærø Nøkland - IG: @kvantet (fysisk institutt)
  • Gulla Serville Torvund - IG: @kjernegulla (fysisk institutt)
  • Elias Klakken Angelsen - IG: @eliasqed (matematisk institutt)
  • Even Garvang - IG: @fleskelapp og @underkappa (institutt for biovitenskap)
  • Bror A F Hjemgaard - Youtube: @BRORBIT (fysisk institutt)
  • Emil Knut Stenersen Espe - IG: @hjertefysikk (fysisk institutt)
  • Henrik Thorsteinsen - IG: @unioslo_mn (matnat)
  • Rebecca Nguyen - IG: @astrofystrikker (astrofysisk institutt)
  • Gard Lilledal Andersen - IG: @geologard (institutt for geovitenskap)
  • Mathea Svendsen Risberg - IG: @unioslo_ifi (institutt for informatikk)
  • Anja Røyne - Nett: anjaroyne.net (KURT)
  • Vidar Skogvoll: IG: @fysikkvidar (KURT)
  • Erling Zahl Urke (LINK)

Programmet besto av speed-presentasjoner av hverandre, deling av erfaringer rundt formidling, en geologisk fjellvandring med @geologard, historiefortellings-workshop med Erling, litt om kognitiv læringspsykologi ved Vidar og etiske case-diskusjoner ved Anja. 

Matnatfluenserne sitter og diskuterer
Selfie av 5 matnatflusere på steinvandring
Speedpresentasjon av Zara Fatima

Formidling - matnats rimeligste og beste investering

Under workshopen diskuterte vi både hvordan vi formidler på best mulig måte, ved hjelp av historiefortelling, klipping av video og nøye vurdering av hvordan vi legger fram informasjon. Men vi delte også historier om hvordan det å vise fram på sosiale medier hvordan det er å være student eller realist er noe som treffer elever i videregående, og dermed bidrar til rekruttering. Geologard kunne fortelle at han kjenner flere på institutt for geofag som nå studerer der fordi de har sett videoer av ham på instagram. Rebecca @astrofystrikker kunne fortelle om flere som har fortalt henne at de har blitt inspirert til både å begynne på, og holde ut, en realfagutdanning:

«Du inspirerte meg både i valg av studie, men også til å holde motet oppe gjennom tunge stunder som student💙💙»

  • Jente, bachelorstudent fysikk og astronomi, i privat melding til Rebecca (gjengitt med tillatelse)

Foruten nytten det har for matnat, er også formidling en nyttig treningsarena for å kommunisere fag, og dessuten en døråpner for andre jobbmuligheter i framtiden.

To nyfødte matnatfluensere

Selv om de fleste deltakerne var etablerte formidlere, hadde vi også med to som satt på gjerdet: Gulla og Elias. I løpet av dagene fikk de det sparket de trengte for å lage sine egne profiler, om doktorgradslivet i henholdsvis kjernefysikk og matematikk.  

Elias sin instagramprofil: @eliasqed
Elias sin instagramprofil: @eliasqed
Gulla sin instagramprofil: @kjernegulla
Gulla sin instagramprofil: @kjernegulla

Begge har på kort tid fått over 100 følgere og vi gleder oss til å se hva de kommer til å finne på i tiden som kommer. Følg dem du også!

Neste samling!

Vi er allerede i gang med planlegging av neste matnafluenser-samling - sannsynligvis i januar 2027. Så hvis du har en formidlerspire i magen og venter på et tegn fra oven for å vise deg frem, så er dette det tegnet.

Hvis du vil holde deg oppdaterte på dette, og alle andre KURT-arrangementer, så kan du melde deg på epostlista vår: Påmeldingsside for KURTs epostliste.

Publisert 24. juni 2026 14:38 - Sist endret 24. juni 2026 14:41