Ny prosedyre etter årligkontroll ble overført til enhetene 2022.
Ansvar
- Instituttleder har ansvar for at enheten er utstyrt med tilstrekkelig antall avtrekkskap som fungerer forskriftsmessig.
- Ventilasjonssystemene er EA ansvar. Feil og mangler bekostes av EA.
- Eiendomsavdelingen (EA) er ansvarlig for vedlikehold og utbedring av feil og mangler på avtrekksskapsventilasjonsystemet. I tillegg de orginale avtrekksskapene med automatikk inkludert signallamper, spjeld og spjeldstyring er EA ansvar. Feil og mangler bekostes av EA.
- Bruker er ansvarlig for avtrekksskap anskaffet fra leverandør inkludert alarm, spjeld og spjeldstyring er brukes ansvar. Feil og mangler bekostes av IBV. I tillegg årlig kontroll av luftstrøm av avtrekkskapsventilasjonen. (EA koordinerer ventilasjonshåndverkerne.) Etter sjekk skal feil og mangler utbedres.
- Seksjonene er ansvarlig for rutinemessig måling av luftstrøm i enhetens avtrekkskap.
- Laboratorieansvarlig er ansvarlig for å kontrollere at årlig kontroll er utført.
- Bruker har ansvar for å tilegne seg kunnskap og bruke avtrekkskapene korrekt.
Fremgangsmåte
- Luftgjennomstrømning i skap testes. Resultater skal føres i kontroll skjema. Resultatet skal føres med to desimaler. (tabell 1)
- Spjeldfunksjon testes. Resultater skal føres i kontroll skjema, som OK eller NEI. (tabell 1)
- Alarmfunksjon testes. Resultater føres i kontroll skjema, som OK eller NEI. (tabell 1)
- Basert på resultatene ovenfor konkluderer utførende om testen er godkjent eller ikke.
- Hvis det er oppført ok og målt verdi=0,45 eller høyerer i kolonnene til venstre er skapet godkjent. Resultat føres som "JA".
- Hvis det er oppført nei eller hvis målt verdi=0,44 eller lavere i kolonnene til venstre er skapet IKKE godkjent. Resultat føres som "NEI"
-
Utførende skal også levere en elektronisk rapport med resultatene jfr. i pkt. 1-4.
-
Ved feil på alarm i årlig kontroll skal skapene umiddelbart merkes. Oppslag 1. (tabell 2)
-
Ved feil på ventilasjonssystemet, fra spjeld og opp på tak i årlig kontroll skal skapene umiddelbart merkes.Oppslag 2. (tabell 2)
-
Feil på alarm eller spjeld oppdaget i årlig kontroll skal meldes inn av bruker til EA, en melding per skap. EA er ansvarlig for utbedring av feil på ventilasjonssystemet, fra spjeld og opp på tak.
-
Etter utbedring skal nye sjekk utføres og data skal føres i kontrollskjema samt i elektronisk rapport. jfr. pkt 1-4.
-
Hvem som er økonomisk ansvarlig for utbedringener er beskrevet i tabel 3.
|
Dato |
Romnummer |
m/s 30 cm lukeåpning, |
Spjeldfunksjon, jfr. pkt.2 |
Alarm/lamp, jfr. pkt.3 |
Godkjent, |
|---|---|---|---|---|---|
|
6/2-22 |
4422 |
0,44 |
OK |
OK |
NEI |
|
6/2-22 |
2677 |
0,59 |
OK |
OK |
JA |
|
6/2-22 |
3298 |
0,59 |
OK |
NEI |
NEI |
|
Type skap |
Hvem |
Ventilasjon |
Skap |
|---|---|---|---|
|
Gammelt 1972- |
EA |
Utbedring av spjeld, |
Mekaniske feil |
|
Nino |
BRUKER |
Utbedring av spjeld, |
Mekaniske feil |
|
Kilab |
BRUKER |
Utbedring av spjeld, |
Mekaniske feil |
|
Labflex |
BRUKER |
Utbedring av spjeld, |
Mekaniske feil |
|
Kilab-rød lampe |
EA |
Utbedring av feil fra |
|
|
Kilab-rød lampe |
BRUKER |
Mekaniske feil |

