Referat fra møtet 16.09.2026

Kl 10:15 - 11:45, Fysikkbygningen, Fakultetsstyrerommet

Tilstede:
Fra MNSU: Adam Monev Myrvang (leder), Joakim Vanglo Harbak og Natalia Stepien (AFU).
Fra fakultetet: Knut Mørken, Hanne Sølna og Marianne Jacobsen (referent).

Sak om hvordan SiFra-systemet og andre varslingskanaler kommuniserer med hverandre utsettes til neste møte.

 

Sak 1: Aktuelle saker, v/ Knut Mørken

Livsvitenskapsbygget
Det er mange studenter som er i gang, studenter på kjemi har det meste av sin unndervisning der.

Tilbakemelding fra MNSU er studentene trives. Men, det er litt trangt mellom radene i Auditorium 1 og studentene savner matservering. 

SiO sin kantine blir ikke ferdig før i januar 2027. Inntil videre vises studenter til Ole Johan Dahls hus eller Dana bakeri. Det er satt ut vareautomater. Det er snakk om at det en gang i uken skal være noe sosialt med vafler el.l. Det er kjøkkenkroker oppover i bygget som masterstudenter har tilgang til. Det er meldt inn til sentralt prosjekt ved Gunnar Dick at en food truck kan være en ide.

Det jobbes med flytting av undervisning for våren 2027. Det er fortsatt god plass siden Institutt for biovitenskap ikke flytter før våren 2027. Timeplanlegging for undervisning gjøres i midten av oktober.

Det er en del utstyr til laboratorier som skal brukes til våren som ikke er kommet enda, derfor må det være en back-up laboratorier på Blindern. Det jobbes med å få oversikt med hvilke rom dette gjelder og hva som er status på leveranser.

Det jobbes på flere fronter med å få til et godt læringsmiljø, foreningen Livstinget er aktive.

Sak 2: Plass på emner, v/ MNSU

MNSU får tilbakemelding på at mange studenter ikke får tatt emnene de ønsker. En del plasser blir opptatt av studenter som ikke har bestemt seg for hvilke emner de vil ta. Noen institutter løser dette ved å oppfordre studentene til å melde seg av emner de ikke skal ta, og dette kunne være en løsning for flere.

Det er ingen andre måter å løse dette på enn at studenter melder seg av. Hanne tar dette videre som en sak i møte med studieledere på instituttene.

Sak 3: Bedre forberedelse til eksamen, v/ MNSU

MNSU ser at flere studenter blir trukket ned en karakter når de møter en ny eksamensform. Kunne dette vært unngått, f.eks. ved ha en obligatorisk innlevering av samme form som eksamen, eller ved å få et eksempel på tidligere eksamen av samme form.

Studenter som skal ha muntlig for første gang kan være usikre på hvordan dette gjøres. Noen opplever å gjøre det dårligere fordi man ikke er kjent med eksamensformen, det handler om forventninger.

Mange faglærere er klar over dette, men det er avhengig av at faglærere tar det på alvor. Saken tas opp i Studieutvalget, fakultetet har ikke tro på å ha regler for faglærere, men det kan være en oppfordring. Det er også studenter som gjør det bedre på muntlig, så dette går begge veier.

Sak 4: Finansiering av institutt-tilknyttede studentforeninger, v/ MNSU

MNSU ønsker en standardisering av finansiering for institutt-tilknyttede studentforeninger, etter modellen på Fysisk institutt.

Dette har vært sak i Studieutvalget og er avhengig av oppfølging fra instituttene. Forslag er at fagutvalgene dytter på saken ovenfor instituttene.

Saken kan også tas opp i Instituttledermøtet, hvor Max som har med vært med i Fysisk fagutvalg, kan bli med. 

Sak 5: Eventuelt

MNSU opplever at ikke møterom og kontorer er med i Mazemap.  Mazemap henter data fra TP. Marianne sjekker saken.

Info om allmøte i MNSU ønskes ut på infoskjermer, Adam sender epost til Marianne.

I de tidligere lokalene til Akademika i Kristian Ottosens hus skal TRUST, IgNite og dScience flytte inn. Eiendomsavdelingen jobber med planlegging av lokalene, innflytting i mars 2027.

Studentene ønsker gjennom sin studentkonto tilgang på bedre KI-verktøy enn GPT UiO. UiO kan ikke anbefale studenter å bruke KI verktøy i undervisningen som ikke oppfyller personvernkravene i norsk lov. 

Publisert 27. sep. 2026 14:36 - Sist endra 27. sep. 2026 14:36