Til stede
Helge Balk, Sven Peter Näsholm, Ørjan G. Martinsen, Philipp Häfliger, Angelina Olsen, Kristin Bråthen.
Saksliste
| Saks-nummer | Beskrivelse av sak | |
|---|---|---|
01/26 Vedtak | Godkjenning av innkalling og referatReferat 21.05.2026 Referat Innkalling og referat godkjent. | |
03/26 + 05/26 Orientering | Opptak og studiestart 2026Referat Opptak H26 BA:
Opptak H26 MA - totalt for begge retningene:
Programkoordinator gjennomfører progresjonssjekk fra uke 39 for alle kull bachelor og master. Antall aktive studenter vil endres. Programrådet ser nærmere på opptaket og utfallet av rekrutteringskampanjen ved årlig programevaluering. Studiestart H26 BA:
| |
06/26 Orientering/ Diskusjon
| Fokusgruppe kull 2026HHovedoppsummeringen fra fokusgruppe ble presentert. Studentene finner stort sett informasjon via programsiden. Programrådet fortsetter fokuset på forbedring av denne med tilhørende underdeler. Flere melder fra om at de stort sett finner informasjon på det meste, men det er noen forbedringer som kan gjøres. Opptakskrav for BA-programmet er R1 + R2 + en faglig fordypning i realfag. Som betyr at det ikke er alle som har fysikk1+2 i grunn og opplever at det er krevende å følge med i FYS1100. Dette gjelder gjerne også studenter på andre BA-program ved FI. Samtidig, Elektronikk, informatikk og teknologi (EIT) som et tverrfaglig studieprogram har studenter med flere ulike bakgrunn, og typisk også større andel uten fysikk1+2, med en annen realfaglig fordypning istedet. Flere studenter ønsker en praktisk retning, noen ønsker teoretisk. Programrådet diskuterte hvordan og når fokusgruppene bør gjennomføres. Programseminar gjennomføres ved Sundollen hotell og det er et to-dagers program med overnatting. Studenter og ansatte blir kjent med hverandre, det er faglige innslag, samt innslag om studieteknikk og tidsplanlegging, hvordan det er å være student mm. Fokusgruppe er en gruppe på 4-6 studenter og 2 ansatte, hvor den ene stiller spørsmål (typisk en vitenskapelig) og en som tar referat (ofte studieadmin).
| |
07/26 Diskusjon/ Vedtak | MasteravtalerAlle masterstudenter ved MN-fakultetet må inngå en masteravtale. Det gjennomføres masterseminarer for masterstudenter ved FI. På masterseminar1 går studieadministrasjonen gjennom masteravtale-skjema som skal fylles ut og hvilke krav som stilles. UB presenterer hvordan skrive en god prosjektbeskrivelse og komme i gang mm. How to fill in master's agreement form (presentasjonen v/ studieadministrasjonen masterseiminar1 H25. OBS, det er gjort justeringer på punktet om HMS for å tydeliggjøre for studentene). Progresjonsplan med milepæler: Mange EIT-studenter jobber, og opptil 100% ved siden av. Flere masterstudenter har bestått noe av teoretisk pensum fra før av, og begynner på masteroppgave allerede i 1 semester. Studenter har ulike behov og progresjon på studieprogrammet. Det er viktig at alle studenter har en plan som de enkelt kan orientere seg på om de er i ruta/ ligger foran/ bak, og som følger progresjonen for den enkelte. Det gjør det mulig for dem å oppdage ev. hindringer og gjøre justeringer i arbeidet med masterprosjektet tidlig. Programrådet er enig at jo mer detaljer plan, jo enklere vil en kunne følge med på progresjonen. Det bestemmes at progresjonsplanen skal inneholde minimum 2 milepæler per semesteret. Milepæler skal være tydelige, slik at det gir mening, og skal vise studentens progresjon frem til innleveringsfrist. Progresjonsplan bør i tillegg inkludere 1 milepæl om selve skrivingen av masteroppgaven avhengig av progresjon. Mesteparten starter for sent. HMS vurdering: Masterstudenter skal vurdere HMS med sin veileder og skrive om det i prosjektbeskrivelsen. Det har tidligere ikke vært tydelig nok i masteravtale-skjema som studentene fyller ut. Dette er blitt fikset på og masteravtale-skjema inkluderer nå følgende på punktet om HMS: " For the Department of Physics and the Department of Geosciences you will add a page to your master's project description where you and your supervisor declare if HSE measures have been assessed and if they are necessary for you project. IF HSE measures are necessary, you will write which measures are accounted for." Publikasjon av artikkel: Masterstudier er et tidsbegrenset studium. En publikasjon av en vitenskapelig artikkel er veldig fint, men bør være en bonus og ikke noe som blir prioritert fremfor masteroppgave i seg selv.
| |
08/26 Diskusjon/ Videre arbeid | MNB-EIT: Oppbygging og gjennomføringProgramrådet ser nærmere på oppbyggingen av bachelorprogrammet, og hvordan emnene henger sammen. Hva lærer du er kanskje aktuelt å sees på i sammenheng med oppbyggingen. I fokusgruppen, ble det bla. nevnt at det hadde vært fint å ha informasjon om hva man lærer om, og hvilke områder en bruker det en lærer i ulike fag. Saken vil bli tatt opp ved neste møte for å lage en kjøreplan for videre arbeid. | |
Videre arbeid
| UtvekslingStudenter er interesserte i utveksling. Programrådet ser nærmere på utvekslingsmuligheter for EIT-studenter på bachelor- og masterprogrammet.
| |
09/26 Videre arbeid | Arbeidsstue studieweb BA og MA20. oktober skal programkoordinator på arbeidsstue om nettsider. Arbeidsstudien er først og fremst ment for bachelorprogrammer. Frist for oppdateringer: 15. november. Master oppfordres også å delta. Kan være av relevans: Programkoordinator trenger innspill på eventuelle endringer før arbeidsstudien, og senest innen en frist som vi definerer for å rekke 15. november når det gjelder bachelorprogrammet. Saken tas opp igjen i neste møte. | |
| 00/26 | Eventuelt
| |
13/24 Diskusjon/ Vedtak | MøtefrekvensProgramrådet bestemmer møtefrekvens, og tid for neste møte. | |
Helge Balk
|
Sekretær i programrådet Angelina Olsen | |