Saksliste
Referat fra forrige møte til godkjenning.
Sak11/2026, vedtakssak: Opprettelse av nytt emne på master- og Phd-nivå, KJM5490/9490 - Nye metodiske tilnærminger (NAMs): En introduksjon
Emnet er finansiert av midler fra Nansen-fondet, og midlene dekker både undervisning og administrasjon. Undervisningen vil utføres av Professor Steven Ray Haakon Wilson ved Kjemisk institutt i samarbeid med forskere fra Det medisinske fakultet. Emnet får KJM-kode, og studiepoengsproduksjonen går i sin helhet til Kjemisk institutt.
Emnet skal være åpent for flyktinger, og er med i UiO´s FLY-opptak.
Dette er viktig tverrfaglig tema for mange av våre masterstudenter, og undervisningen er bærekraftig.
Emnet opprettes både på master- og Phd.-nivå for å gi tilgang til både interne og eksterne studenter.
Emneskjema for det nye emnet.
Vedtak: Emnet opprettes både som KJM5490 og KJM9490, og undervises første gang våren 2027.
Sak 12/2026, vedtakssak: Nedleggelse av KJM5500/KJM9500 - Overflate- og nanokjemi
Emneansvarlig har gått av med pensjon. Det er foreløpig ingen umiddelbare planer for å videreføre emnet i nåværende form, men tematikken i emnet vil bli aktuell i et fremtidig emne. Emnet ble undervist siste gang våren 2025.
Vedtak: Emnet legges ned. Eksamen tilbys siste gang våren 2027 ved behov.
Sak 13/2026, vedtakssak: Opprettelse av masterversjon KJM3400 - Analytisk kjemi II
For å ivareta krav om ekstra læringsutbytte for masterstudenter innføres det en egen obligatorisk oppgave for KJM4400:
- Forelesninger (ca. 30 timer).
- Masterstudenter presenterer, sammen med en annen student eller alene, en aktuell vitenskapelig publikasjon som vil bli utlevert underveis i emnet
- Obligatoriske laboratoriekurset på bestående av 5 laboratorieoppgaver (laboratorietid: totalt ca. 40 timer, inkludert prelab). I tillegg kommer forberedelsestid og rapportskriving.
- Etter at laboratoriekurset er ferdig, blir det kollokvier med eksamensforberedelser (ca. 8 timer).
Vedtak: Masterversjonen opprettes med koden KJM4400.
Sak 14/2026, orienteringssak: Revisjon av KJM3310/KJM4410 - Fysikalsk kjemi III
Endringene er ikke større enn at det kan beholde samme emnekode. Fysikalsk I og II er revidert tidligere og undervises i ny form fra og med i høst. Revidert versjon av emnet fokuserer mer på anvendelse av statistisk termodynamikk innenfor et bredere felt av kjemi- og materialvitenskap.
Sak 15/2026, orienteringssak: Avlysning av undervisning i KJM5922/9922 - Radiokjemiske måleteknikker våren 2027
Emnet avlyses våren 2027 fordi mye av pensum vil dekkes i det nye emnet FYS-KJM3506/4506 i NUK-programmet. Vi avlyser KJM5922/KJM9922 inntil vi ser hvordan det nye emnet utvikler seg. HMS0503 - Laboratoriesikkerhet og HMS0507 - Brannsikkerhet er lagt til.
Sak16/2026, vedtakssak: Navneendring og uregelmessig undervisning for KJM5320/9320 - Biocat - Strukturbiologiske teknikker
Biocat- betegnelsen ønskes byttet til NORDSTRUCT. Emnenavnet er det samme. Emnet skal undervises uregelmessig, nå til våren 2027, og en gang i 2029.
Vedtak: Emnet endrer navn, enten til Nordstruct eller uten prefiks, og utvalgets sekretær kontakter emneansvarlig for å få bekreftet at det fortsatt er ønskelig med navnebytte og hvilket semester emnet undervises for siste gang med nåværende prefiks..
Sak 17/2026, vedtakssak: Endring i eksamensform for KJM1700 - miljø- og klimautfordringer
Det er innført hverandrevurdering av prosjektoppgaven. Prosjektoppgaven teller 25% av endelig karakter, og hverandrevurderingen teller 10% som utgjør 2,5% av totalen ved endelig karakter. Man får 10 poeng for å ha gjennomførte hverandrevurdering. Gjennomført som pilot første gang våren 2026. Studentene var positive til endringen.
Vedtak: Hverandrevurdering innføres som del av eksamensformen på emnet fra og med våren 2027.
Sak 18/2026, orienteringssak: Nytt obligatorisk HMS - emne, HMS0508 - God bruk av kunstig intelligens
Emnet tilbys av MN fakultetet, og vi har lagt det til som obligatorisk for våre programstudenter med opptak fra og med høsten 2026. Studenter med opptak fra før kan ta emnet hvis de ønsker. Tone Gadmar, fagreferent for kjemi ved Realfagsbiblioteket har tidligere snakket om dette på det bachelorseminaret og masterseminarene. Begge deler er obligatorisk for våre studenter.
Sak 19/2026: Eventuelt.