For et par uker siden var jeg ferdig med selve deteksjonen, og siden da har jeg jobbet med å analysere katalogen min. Den inneholder over 400 000 registrerte hendelser, hvorav rundt 100 000 er identifisert som gjentakende og fordeler seg på omtrent 2 000 forskjellige bølgeformer — det er altså mye data å jobbe med. I analysen har jeg blant annet sett på hvordan seismisk aktivitet varierer med temperatur, tidevann og årstid.
I dag presenterte vi (alle praksisstudentene) arbeidet vårt for hverandre og veilederne våre. Det var veldig gøy og interessant å høre hva de andre har jobbet med. Selv om prosjektene våre er forskjellige, har vi brukt mange av de samme verktøyene og metodene.
Tiden i praksis har gått utrolig fort. Nå som jeg føler jeg endelig har oversikt og klare ideer om hva jeg vil gjøre videre, skulle jeg gjerne hatt mer tid — men slik er forskning: man blir sjelden «ferdig». Erfaringen har gitt meg stor motivasjon til å fortsette studiene. Dette har gitt meg en spennende introduksjon til polar geofysikk – et felt jeg gjerne vil fordype meg i videre i masterstudiet.
Takk til NORSAR og veilederen min for en gøy og inspirerende praksisperiode

.png)
