Programrådsmøte for kjemiprogrammene 12.09.2025

Her finner du innkalling, saksliste og referat fra programrådsmøte for kjemiprogrammene 12. september 2025. 

Innkalte medlemmer og observatører:

Tid og sted:  12. september 2025 kl. 10.15-12:00, VU24

Saksliste: 

 

ORIENTERINGSSAKER

  • Studiestartsundersøkelse
  • studieopptak
  • Avlysninger i undervisningen våren 2026 
  • Endrede opptakskrav NAT2000
  • Avvikling av klonepar på 5000- og 9000-nivå. 
  • Den "gamle" studieretningen kjernekjemi og atmosfærekjemi er splittet, og nye studieretningesider for kjernekjemi;  Kjernekjemi – Kjemi (master) – Universitetet i Oslo og Atmosfærekjemi: Atmosfærekjemi – Kjemi (master) – Universitetet i Oslo er opprettet og publisert.
  • Ny indeksside «Hvorfor velge» for kjemi master-programmet som gir kort beskrivesle av alle 8 studieretningene er opprettet og publiseres ila uke 38.

SAK 06-25 Vedtakssak: Opprettelse av masterversjon av KJM3110 - Elektrokjemi. 

Emneansvarlig Truls Nordby, ønsker å opprette en masterversjon med kode KJM4110 - Elektrokjemi. Bakgrunnen er et ønske om å øke rekrutteringen til emnet. På masternivå er emnet lettere tilgjengelig for studenter fra flere studieretninger og programmer, og for studenter med bachelorgrad fra andre steder enn UiO.

Vedtak:  Programråd støtter vedtak. Saken tas opp i neste UU-møte.

SAK 07-25 Vedtakssak: Nedleggelse av KJM5250 - Organisk NMR-spektroskopi.

Emneansvarlig, Frode Rise, gikk av med pensjon i fjor, og emnet er avlyst i 2025. Instituttet har en plan for at deler av emnet skal videreføres i et nytt emne på 5 studiepoeng. Planen er at det nye emnet skal passe sammen med, og gå i sammenheng med, KJM5280 – NMR- spektroskopi fra høsten 2027. 

Vedtak: Programråd støtter vedtak. Saken tas opp i neste UU-møte.

Eventuelt: 

  • Programråd diskuterte at emnene KJM5280 - NMR spektroskopi, KJM3000 - Anvendt spektroskopi  og KJM2601 - Fysikalsk kjemi bør revideres og må harmonere med hverandre.
  • Spørsmål rundt hvor undervisningen H26 skal foregå. Særlig emnet KJM3900 - Radioaktivitet, som undervises av Jon Petter Omtvedt. Skal undervisningen foregå i Kjemibygningen, eller skal all undervisning foregå i nye livsvitenskapsbygget fom H26? Spørsmål tas opp i allmøte LVB 15. september 2025. Og diskuteres videre ved neste programrådsmøte.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Publisert 11. sep. 2025 15:57 - Sist endret 14. okt. 2025 11:56